top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraOld&WildCoder

Przykłady wprowadzonych przez hodowców odmian roślin.

Tematem szóstego opracowania są przykłady odmian roślin wprowadzanych na rynek przez hodowców. Przygotowując się do tego zadania zasięgałem informacji w poprzez oficjalną stronę internetową Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) http://www.coboru.pl/. Powstanie tego ośrodka zainicjowane zostało poprzez stworzenie w roku 1951 przez Ministerstwo Rolnictwa, Departamentu Odmiany Roślin.

Pozwoliło to na ukonstytuowanie podstaw prawnych dotyczących nasiennictwa. Kilka lat później stworzony został Rejestr Odmian Oryginalnych, dotyczył on odmian roślin rolniczych oraz warzywnych stając się w ten sposób prawnym regulatorem obrotu nasionami w Polsce. Ośrodek COBRU jest jednostką państwową zajmuje się urzędowym badaniem odmian. W temacie dotyczącym odmian roślin wprowadzonych przez hodowców to pierwsze skojarzenie na które wpadłem to pszenżyto, czyli połączenie odporności na warunki żyta ale plony zbliżone do pszenicy czyli prawie o jedną trzecią większe. Kolejną moim zdaniem ciekawą rośliną jest pomidor, a raczej jego odmiana pod nazwą Flavr Savr.

Pierwszy transgeniczny pomidor zawierający GMO wprowadzony w roku 1994 do obrotu w USA. Ciekawostką jest to że jego modyfikacja genetyczna polegała na wyselekcjonowaniu genu odpowiedzialnego za dojrzewanie a następnie opóźnieniu jego działania. Pozwoliło to na dłuższe przechowywanie pomidorów wraz z utrzymaniem ich świeżości. Ponadto pomidor ten łatwiej znosił transport.


Nowe odmiany roślin powstają najczęściej przez krzyżowane a także poprzez mutację. Ze względu na czasochłonność procesu pozyskiwania nowych odmian, połączone z kosztami hodowców wielu z nich decyduje się na zastrzeżenie praw do rośliny. Zarówno jej nazwę jak i cechy biologiczne traktowane jako własność intelektualną. Takie zastrzeżenie ogranicza prawnie innych hodowców przed mnożeniem tej odmiany. Dane dotyczące odmian odnajdziemy w Krajowym Rejestrze (KR) który prowadzi się dla gatunków roślin uprawnych, rolniczych, warzywnych i sadowniczych.

Znajdziemy w nim również odmiany regionalne oraz amatorskie. W Internecie znajdziemy wiele wersji wykazów i list poświęconych odmianom roślin, lecz Jedyną posiadającą status urzędowy publikacją jest wydawana rokrocznie listy odmian COPOBURU wpisane do krajowego rejestru w Polsce.

872 wyświetlenia1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Kommentar


Mieczysław Garbień
Mieczysław Garbień
30. Juni 2020

no i gitara...

Gefällt mir
bottom of page