top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraOld&WildCoder

Przykłady wzorów użytkowych

Kolejne piąte spotkanie z tematem ochrony wartości intelektualnej dotyczy wzorów użytkowych. Zanim przejdę do przykładów to tradycyjnie definicja a raczej tłumaczenie tego czym jest wzór użytkowy. Posiłkując się definicją zawartą w ustawie Prawa własności użytkowej z art.94 możemy się dowiedzieć że wzór użytkowy powinien spełniać pewne kryteria, musi być on nowy oraz pełnić rolę użytecznego rozwiązania o charakterze technicznym zarówno pod kątem kształtu jak i budowy. Wzór użytkowy podobnie jak wynalazek są pojęciami pokrewnymi, choć oczywiście posiadają wyraźną różnicę.

Pozyskanie ochrony dla wzoru jest nieco łatwiejsze niż w przypadku samego wynalazku. Zachodzi tutaj nieco inna procedura nadawania ochrony, bowiem Urząd Patentowy nie ma w obowiązku dokonywania badania czy wzór użytkowy jest rozwiązaniem oczywistym pod kątem techniki. Wracając do głównego tematu dotyczącego przykładów wzorów użytkowych, to jest ich bardzo dużo. Gdziekolwiek spojrzeć to napotkamy urządzenia i przedmioty lub ich poszczególne elementy które posiadają ochronę wzoru użytkowego. Przeglądając informacje powiązane z tym tematem, spotkamy się rejestrem wszelkiego rodzaju wzorów użytkowych, jest nim lustro, but sportowy, zegar wahadłowy, ponad sto różnych rodzajów lamp oraz cała masa innych przedmiotów z butelkami i krzesłami włącznie.

Krzesło jest świetnym przykładem, wielokrotnie poruszanym w tej tematyce. Wskazując jako wynalazców traktujemy tu starożytnych Greków i to w V wieku przed naszą erą. Jako przedmiot sam w sobie jest znane i pełni przede wszystkim rolę praktyczną, użytkową, choć zarówno estetyczną a niejednokrotnie artystyczną. Wzór użytkowy krzesła natomiast musi się cechować nowością w tym przypadku połączenie koloru krzesła jego obicie, faktura, rodzaje i sposoby połączeń drewna, mogą ubiegać się o miano wzoru użytkowego. Podobna sytuacja jest z innymi przedmiotami, wzór użytkowy w głównej mierze rozpatrywany jest pod kątem kształtu budowy oraz całościowego zestawienia danego przedmiotu. Takie określenie wzoru użytkowego również możemy porównać do wzoru przemysłowego, również dotyczy on nowego i posiadającej niepowtarzalny, bądź jak kto woli indywidualny charakter, wygląd wyrobu jako całości lub jego części składowej.

Pomysł na odpowiedni kształt, linię, fakturę czy ornamentację nadaje mu odpowiedni charakter. Podsumowując to opracowanie dochodzimy do konkluzji że wzór użytkowy dotyczy głównie rzeczy materialnej a jego ocena i wartość położona jest głównie na wyglądzie zewnętrznym danej rzeczy.

191 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarii


bottom of page